V rozhovoru pro TREND sdílel Pavel Kolář své zkušenostmi v oblasti řízení a správy majetku rodin z regionu střední Evropy

Poradce a facilitátor naší společnsoti Pavel Kolář poskytl rozhovor slovenskému magazínu TREND. V rozhovoru upozornil na rostoucí problém v oblasti wealth managementu v Česku i na Slovensku. Také se podělil o mezi-jurisdikční zkušenosti při poskytování služeb rodinám ve střední Evropě, rozdílech a pohledu na služby wealth managementu. 

Aké sú najväčšie rozdiely medzi správou majetku v strednej Európe v porovnaní s inými krajinami?

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá, protože i v rámci střední Evropy existují u tohoto typu služeb značné rozdíly, které jsou dány zejména regulací a legislativním rámcem jednotlivých zemí, jež formují služby správy majetku. Abych mohl odpovědět, je nutné si nejdříve vyjasnit, co je považováno za správu majetku, zejména pak za Wealth Management. Uvádím to proto, že celá řada investičních poradců nebo zástupců v ČR i na Slovensku se s označením Wealth Manager identifikovala a začala jej používat, aniž by splňovala základní profesní kritéria poskytovatelů těchto služeb. To může být matoucí pro cílový segment klientů, kteří chtějí tyto služby využít. Zákonná definice pro Wealth Management neexistuje, avšak v mezinárodním prostředí platí základní principy a zvyklosti, tzv. „standardy“, které by podle mého názoru měl Wealth Manager splňovat, aby se mohl takto označovat.

Základním parametrem je, že služby Wealth Managementu (správa bohatství), jak jsou známé z prostředí Commonwealthu, jsou výhradně zaměřeny na lukrativní segment movitých osob nebo rodin s vysokou hodnotou čistého jmění (HNWI – High Net Worth Individuals). Jedná se o komplexní službu zaměřenou na správu investičního majetku, jejímž cílem je poskytovat personalizovaná řešení, která zohledňují potřeby klienta nejen v oblasti investic, ale také v daňovém a dědickém plánování a v dalších aspektech spojených s majetkem. Hlavní rozdíly mezi jednotlivými státy ve střední Evropě spatřuji v designu poskytovaných služeb nebo typech investičních nástrojů, která mohou používat. Ačkoli jsou tyto služby často zastřešeny pod jedním názvem „Wealth Management“, často zahrnují zcela odlišné typy profesních disciplín, co do rozsahu i oborové expertízy. V neposlední řadě je zásadním faktorem také již zmíněná regulace a právní rámec jednotlivých zemí, který Wealth Managerům umožňuje vykonávat jejich činnost v režimu, jenž v ČR nebo na Slovensku není možný.

Příkladem je diskreční správa majetku (Discretionary Portfolio Management) nebo plná moc k zastupování (Mandate Authorization, Power of Attorney – PoA). Ta může být omezená (Limited PoA), což zahrnuje provádění konkrétních úkonů (např. pouze správu investic nebo realizaci transakcí), nebo neomezená (General PoA), kdy má poradce širokou pravomoc jednat jménem klienta, včetně přístupu k jeho účtům a správy všech aspektů jeho financí. Pokud bych měl porovnávat služby Wealth Managementu v Evropě (na „starém kontinentu“) s Commonwealthem, pak například v USA pozorujeme zcela odlišný přístup. Rozdíly jsou patrné například v komunikaci s klienty, která je často pouze online s automatickým záznamem, nebo v kvalitě služeb, jež vychází z dlouhé tradice tohoto oboru.

Aké typy klientov dominujú v segmente správy majetku v strednej Európe? Sú to najmä podnikatelia a dedičia bohatstva?

Podnikatelé ze segmentu rodinných firem a potomci movitých rodin, kteří jsou v roli dědiců, skutečně dominují, ale segment správy majetku ve střední Evropě je stále více diverzifikovaný. Postupně se objevují nové skupiny klientů, které rozšiřují požadavky a nároky na poskytovatele těchto služeb. Jedná se o novodobé investory, kteří zbohatli v posledních dekádách díky investiční činnosti, kam řadíme i novou kryptogeneraci, nebo vrcholový management s úspěšnou kariérou, kteří díky ESOP programům nabyli v průběhu let zajímavé jmění.

Aké sú hlavné investičné preferencie klientov v tomto regióne? Vyhľadávajú tradičné investície, ako sú akcie a dlhopisy, alebo alternatívne investície (napr. nehnuteľnosti, private equity)?

V rámci naší společnosti Multi Family Office spolupracujeme s klienty z jedenácti zemí, kteří mají často sklon investovat do aktiv v zemích, kde žijí. To je spojeno s lepším porozuměním trhu a vyšší důvěrou. I když v jejich portfoliích nalezneme tradiční aktiva, jako jsou dluhopisy, akcie nebo nemovitosti, s rostoucí globalizací a informovaností roste jejich zájem o modernější přístup k investování, jako jsou ESG projekty, private equity, venture capital nebo kryptoměny. Tyto typy aktiv již v dnešní době nevnímají jako alternativní, ale spíše jako komplementární. Umožňují jim totiž přizpůsobit investiční strategii jejich specifickým požadavkům a v řadě případů již převažují nad tradiční třídou aktiv (55 %).

Ako je vnímaná filantropia v rámci wealth managementu?

Filantropie je velmi specifická disciplína, která v posledních desetiletích zažívá dynamický vývoj, odrážející pozitivní ekonomickou situaci klientů, společenský vývoj a rostoucí zájem o sociální odpovědnost. Nadace nebo jiné typy organizací, které se filantropií zabývají, jsou stále častěji využívány nejen pro poskytování příspěvků, ale také pro správu nadačního jmění. Vytvářejí endowmenty, tj. trvalé kapitálové fondy, jejichž výnosy slouží k financování filantropických aktivit. Tento model jim poskytuje dlouhodobou udržitelnost a snižuje závislost na externích dárcích. Tento trend je příslibem příležitostí i pro obor Wealth Managementu.

Ako vplýva geopolitická situácia a historický vývoj regiónu na správanie klientov? Sú stredoeurópski investori viac konzervatívni? Aký je regionálny kultúrny prístup k majetku a jeho správe?

Je pravda, že retailoví investoři ve střední Evropě mají tendenci zaujímat konzervativní přístup k investicím a preferují stabilní a bezpečné investice. To je důsledek historických nejistot, jako byla inflace a politická nestabilita před rokem 1989. Jak jsem však zmínil, movití klienti, kterým jsou služby Wealth Managementu určeny, preferují modernější přístup s využitím komplementárních "alternativních" aktiv. I u nich však nelze popřít vliv kulturních faktorů a současné geopolitické situace, které formují jejich mentalitu, přístup a rozhodování ve vztahu k majetku a jeho správě. To potvrzuje aktuální trend využívání mezijurisdikční diverzifikace aktiv, kdy je majetek, investice nebo podnikání rozprostřeno mezi více jurisdikcí (zemí nebo právních oblastí). Tato strategie umožňuje využívat různá geografická, právní, daňová a politická prostředí ke zvýšení bezpečnosti a stability majetku a minimalizaci rizik spojených s koncentrací v jedné jurisdikci.

Ako mladšia generácia ovplyvňuje stratégie wealth managementu?

Mladá nastupující generace se při investičním rozhodování chová výrazně odlišně než generace zakladatelů. Tato odlišnost v investičním chování a rozhodování vyplývá z různých socioekonomických kontextů. Generace zakladatelů se chová při investičním rozhodování více pragmaticky. Dobře si pamatují, co vše museli v průběhu života obětovat pro vybudované jmění. Mají proto tendenci usilovat spíše ochranu majetku a bezpečí k čemu využívají konvenční regulované finanční nástroje. Mladá nastupující generace je už více odstíněna od obětí první generace “tvůrců bohatství”. Mají přístup k technologiím, všudypřítomně se setkávají s tématy Private Equity “PE” a Venture Capital “VC” Díky tomu jsou při investování více odvážnější a chtějí také zkoušet nové věci. Při rozhodování překvapivě často volí investice, které jsou v souladu s jejich hodnotami, jako je udržitelnost a společenská odpovědnost.

Ako veľmi je trh správy majetku závislý od medzinárodných trendov? Sú krajiny ako Česko a Slovensko v tejto oblasti tvorcom vlastných riešení?


Trh Wealth Managementu v ČR i na Slovensku je relativně malý, což je dáno počtem potenciálních osob v populaci pro tento segment služeb (HNWI – High Net Worth
Individuals). Osobně oba trhy vnímám stále jako rozvojové, závislé na mezinárodních trendech a silně ovlivněné evropskými regulačními a právními standardy. Přesto tyto trhy nejsou jen pasivním příjemcem globálních řešení a dokážou klientům poskytnout lokální osobní přístup a znalosti, což je klíčová přidaná hodnota.

Ako vplývajú legislatívne rozdiely medzi jednotlivými krajinami na správu majetku?  Ktorá krajina má podľa vás najstabilnejšie právne prostredie pre wealth management?

Legislativní rozdíly mezi jednotlivými zeměmi mají zásadní vliv na správu majetku, a to nejen z pohledu jeho ochrany, ale také výnosů a daňové zátěže. Wealth Manager, který je kompetentní v oblasti mezijurisdikčního plánování, dokáže výrazně lépe uspokojit poptávku svých klientů a stává se pro ně nepostradatelným, což mohu potvrdit i z mé osobní praxe. Pokud bych měl posuzovat rozvinutost samotných služeb Wealth Managementu, navzdory Brexitu je to Velká Británie, která zůstává významným centrem Wealth Managementu díky svému flexibilnímu právnímu systému a širokému spektru investičních možností.

Pokud bych však měl posuzovat kombinaci politické a právní stability, regulačních požadavků a daňových výhod, za nejatraktivnější prostředí pro Wealth Management lze považovat Švýcarsko, Lucembursko a Singapur. Na druhou stranu i Česká republika se po rekodifikaci občanského zákoníku a novele zákona o investičních společnostech a investičních fondech, spolu se stále vlídným daňovým systémem, zařadila mezi zajímavé jurisdikce v oblasti Wealth Managementu, což potvrzuje poptávka zahraničních klientů po využití těchto služeb právě v ČR.

Článek si můžete přečíst také v magazínu TREND ZDE.

Zůstaňme ve spojení

Chcete dostávat pravidelnou dávku hodnotných informací z našeho centra znalostí?
Zanechte nám svůj email a budeme vás jednou kvartálně inspirovat.

Tento web je chráněn technologií reCAPTCHA. Ochrana soukromísmluvní podmínky.