2 min | 27. 7. 2020 | Články
Rodinná fundace nepřišla do našich životů v roce 2014 spolu s novelou občanského zákoníku, který inovoval celou oblast správy cizího majetku a přinesl i řadu nových institutů, ale přinesla ho až novela zákona o daních z příjmů (§ 17a odst. 2 písm. f) z roku 2017.
Rodinná fundace je právní pojem, který označuje nadace nebo nadační fondy, jež dle zakladatelské listiny “statutu” slouží k podpoře zakladatele nebo jeho blízkých osob. Nadace a nadační fondy, které se obecně označují jako Fundace, upravuje zákon č. 89/2012 Sb. § 303-401 Oddíl 3. Základem Fundací je majetková podstata sloužící k určenému účelu tzv. fundus, z latinského „fundatio“, z čehož je také odvozen i jejich název.
Fundace, do kterých se řadí nadace nebo nadační fondy jsou právnické osoby, do kterých se vloží majetek za určitým účelem. Tento účel může mít za cíl obecné blaho, v takovém případě se bavíme o veřejně prospěšné fundaci nebo může mít účel soukromý.
V případě soukromého účelu je fundace založena na podporu, popř. její činnost směřuje k podpoře zakladatele nebo osob blízkých zakladateli, které mohou být pouze fyzické osoby. Pak se jedná výslovně o rodinnou fundaci ztrácející status veřejné prospěšnosti. Pro získání označení rodinné fundace je nutné, aby příjemci podpory byly pouze osoby blízké zakladateli vymezené v § 22 odst.1 občanského zákoníku.
Rodinné fundace vám poslouží ve všech případech, kdy hledáte právní režim správy osobního nebo rodinného majetku. Majetek v rodinné fundaci není založen pouze smlouvou o správě, kdy si ponecháváte vlastnictví majetku. Rodinnou fundaci doporučujeme zvolit v situaci, kdy je žádoucí určený majetek vyčlenit z vlastnictví zakladatele a vložit jej do samostatné právní entity, tzn. nadačního fondu nebo nadace.
Vhodnost využití této formy fundační struktury ke správě majetku je nutné posuzovat s ohledem na celou řadu právních, ekonomických i daňových faktorů. Nelze opomenout i životní situaci a záměr zakladatele, popř. posoudit vhodnost založení rodinné fundace s ohledem na jiné alternativy, které nám české právo nabízí. Těmi jsou např. obchodní korporace, ústav nebo svěřenský fond.